ZASADY PREZENTACJI


Do reprodukcji wykorzystano egzemplarz pierwszego wydania Pana Tadeusza ze zbiorów prywatnych. Wydanie w dwu tomach - zgodnie z powszechną praktyką - zostało oprawione razem. Oprawa introligatorska - pochodząca z początku obecnego stulecia - nie przedstawia szczególnej wartości artystycznej, ponadto wykazuje istotne oznaki zniszczenia. Zamiast tego została zaproponowana pewna propozycja oprawy tomu, która nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek istniejącymi. Zarówno ta propozycja jak i niektóre stronice księgi pierwszej zostały zreprodukowane w formacie *.pdf, umożliwiającym druk za pośrednictwem programu Adobe Acrobat Reader w wersji 2.5 i późniejszych. Oprogramowanie to jest dostępne bezpłatnie, rozprowadzane na dyskach z oprogramowaniem profesjonalnym i sharewarowym, można je także pobrać z witryny "www.adobe.com". Pliki w formacie *.pdf zawierają reprodukcje stronic, poddanych tylko niewielkim retuszom po zeskanowaniu. Pozostałe stronice zostały niekiedy znacznie wyretuszowane w celu zapewnienia czytelności.

Prezentacja pierwszej księgi w formacie *.htm oparta jest na edycji poematu przygotowanej przez Stanisława Pigonia dla Biblioteki Narodowej (seria I nr 83), wykorzystano wydanie z roku 1971 (Wydanie szóste, Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk, Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich - Wydawnictwo)
Komentarze przygotowane zostaną specjalnie dla celów obecnej prezentacji.

Pełna edycja Pana Tadeusza dostępna jest w sieci pod adresem: www.polanz.com/library/PT981204/1PANTAD.HTM,
gdzie została przygotowana przez prof. Romana Antoszewskiego (Nowa Zelandia).

Strona została przetestowana na: Netscape Navigator 3.0 i wyższe wersje oraz Internet Explorer 3.0 i wyższe wersje. Przygotowana została przy pomocy oprogramowania MS Front Page 98 - co w konsekwencji prowadzi do tego, iż użytkownicy innych systemów operacyjnych niż MS Windows (od 3.1 do 9X) mogą napotkać pewne niedogodności. Zalecany jest monitor kolorowy 800X600 pikseli, High Color (16 bitów). Użytkownicy MS Internet Explorer w wersji 4.0 przy przeglądaniu reprodukcji stronic pierwszego wydania mogą skorzystać z opcji "ZOOM IN" jakie udostępnia bezpłatny dodatek MS Internet Explorer powertoys (do pobrania z witryny firmy Microsoft).


POWRÓT