[PLAN ANTYMONACHOMACHII]

ANTI-MONACHEIDOS

 

PIEŚŃ PIERWSZA

Wstęp. Doktor, rzuconą od Niezgody, zastaje na swoim stoliku Monacheidos. Zwoływa zgromadzenie - opowieda. Zamieszanie powszechne: radzą bracia, żeby odpisać, a tymczasem odnoszą do biblioteki.

PIEŚŃ DRUGA

Opisanie biblioteki: w niej osobna szafka, gdzie na samym dnie spoczywa Erazm; tam wrzucona głębiej jeszcze niż heretyki. Radzą niektórzy, żeby ją niecierpieć, ale że odpisać mają, zatrzymana więc dopóty, póki służyć będzie na odpis. Doktor i z odpisaniem nie każe się spieszyć, póki się i inni w tej księdze wytknięci nie zgromadzą.

PIEŚŃ TRZECIA

Hijacynt radzi sposoby słodkie, Gaudenty extrema. Dysputa - już się ku świtaniu zabierało, rozchodzą się. Gaudenty we śnie widzi pod postacią Żarliwości Fanatyzm; ten go chwali, zachęca etc.

PIEŚŃ CZWARTA

Los tymczasem rozmaity tego pisma: jedni jako fraszką, i że wierszami, gardzą - drudzy nadto chwalą; niektórzy łeb dobry w autorze wielbią; zbyt trwożni pozorem obmowy zrażają się. Proboszcz się śmieje. Zjadliwi biorą stąd pochop do dyskredytacji zakonów i zajątrzają umyślnie. Hipokryci krzyczą o bluźnierstwo. Kom[paracja] złych do szerszeni.

CZĘŚĆ [!] PIĄTA

Ciekawość powszechna daje importacją fraszce. Sława wieść roznosi. Dewotka widziała autora w łańcuchach brzękającego. Schodzą się na koniec wszyscy do klasztora. Niezgoda się cieszy z nowych kłótni i z tego, że jej Fanatyzm sprzyja.

PIEŚŃ SZÓSTA

Mowa poprzednicza Honorata. Zdania: Vicesgerent iść prawnie, kontrakty z taktów, on z regestru swego, z arianismi, na koniec kłał [wyraz nieczytelny] crimen status. Prob[oszcz] usprawiedliwia, każe nie dawać importancji. Lutrim. Przeor - pokryć miłością braterską i darować. Gaudenty - spałić dzieło i autora. Wrzawa powszechna. Prawda się ikazuje. Chwali zakony i upewnia, że im to nie szkodzi i szkodzić nie będzie, a jeśliby się w czym poczuwali, życzy się poprawić. Znika.


SPIS TREŚCI

PIEŚŃ PIERWSZA